Pages

Tuesday, 14 May 2019

The Mission of the Church Today



In R.E. we are learning more about the Holy Spirit. I made this slideshow, please leave a comment and tell me how I can improve my writing. Enjoy!

Wednesday, 3 April 2019

Surfing

This is my surfing slideshow about the free surfing lesson we had as part of the Duke Festival of Surfing. I hope you enjoy and please remember to leave a comment you lovely readers!


Friday, 15 March 2019

Camp Thank You Letter

In class we have been writing 'Thank You' letters to the parents who came on camp with us in Week 5. This is my letter to George, Gabby's father who was my group leader. I have printed this and sent it to him as well.

Please enjoy and remember to leave a comment.

Dear George,

I would like to thank you for joining in most of our games and helping both teams with support and kindness. I appreciate  you giving up your time and waking up super early to make breakfast. Thank too for helping prepare lunch, and dinner.

You show love towards all the Year 7s and 8s by asking if they need help to find anything or asking if they are okay. You did everything you could to make it fun. My favourite part was you telling Kata, Gabby and I in the car your life time story of how you came from Africa. I also enjoyed how you met all types of people on your travels. You are a big inspirational person and without you I would have been late to most of my Activities and would have let my group down. I just want to give you one last thank you for the support and this letter is to show my appreciation.

Thank you,

From Keita.

Monday, 25 February 2019

WALT: calculate how much it will cost for each student on camp using Google Spreadsheets

Wainui Camp Budget

WALT: calculate how much it will cost for each student on camp using Google Spreadsheets


Success Criteria
-Work together with your math mate - see here- and complete sheet together
-Find total price of camp
-Divide by total number of students


In class we had to calculate how much it would cost for our camp this week, February 27th, 2019. We added all the items and found that the total cost was $152.2 per student.  Thanks for reading my post, check out the Google Spreadsheet below.





Wednesday, 13 February 2019

Welcome to my Blog







Haere Mai, Talofa Lava, Mālō e Lelei , Maligayang Pagdating and welcome to my very own blog for learning. I look forward to sharing my learning with teachers, my school, my family and friends anywhere.