Pages

Monday, 25 February 2019

WALT: calculate how much it will cost for each student on camp using Google Spreadsheets

Wainui Camp Budget

WALT: calculate how much it will cost for each student on camp using Google Spreadsheets


Success Criteria
-Work together with your math mate - see here- and complete sheet together
-Find total price of camp
-Divide by total number of students


In class we had to calculate how much it would cost for our camp this week, February 27th, 2019. We added all the items and found that the total cost was $152.2 per student.  Thanks for reading my post, check out the Google Spreadsheet below.





Wednesday, 13 February 2019

Welcome to my Blog







Haere Mai, Talofa Lava, Mālō e Lelei , Maligayang Pagdating and welcome to my very own blog for learning. I look forward to sharing my learning with teachers, my school, my family and friends anywhere.